Roster

Pasco Sterling Journey

Implementation Team Roster 5/14/19  updated 12-12-19

  • Team Leaders: Bob Goehrig/Marc Bellas
  • Team Coordinator: Doreen Packard
  • Category Leads & Backups 

 

    Profile: Ben Diel/Kevin Griffith/ Andrew Baxter

1. Leadership: Andrew Baxter/Amielee Farrell

2. Strategy: Amielee Farrell/Andrew Baxter

3. Customers: Nilda Meono/Courtney McDarby

4. Measurement, Analysis, & Knowledge Management: Jonathan Bramlett/Mike Sylvestri

5. Workforce: Vanessa Rogers/Zuzana Bobst

6. Operations: Jeff Harris/Melisa Walguarnery

7. Results: Terry Henry/ Amielee Farrell

    Floating Backups: Allan Biddlecomb/Tracy Wolf


Operational Sub-committee (Leads- Tracy Wolf & Vanessa Rogers)

  • Andrew Baxter, Amielee Farrell, Ben Diel, Kevin Griffith, Nilda Meono, Courtney McDarby, Jonathan Bramlett, Mike Sylvestri, Zuzana Bobst, Jeff Harris, Melisa Walguarnery, Terry Henry, Allan Biddlecomb, Tracy Wolf, Vanessa Rogers

Training Sub-committee (Lead- Ben Diel)

  • Bob Goehrig, Ben Diel, Amielee Farrell, Jeff Harris

Steering Committee

  • Bob Goehrig, Amielee Farrell, Jeff Harris, Terry Henry, Marc Bellas

Department Leads/SMEs/Liaisons  

Internal Services

  • Information Technology: Todd Bayley
  • Facilities Management: Andrew Baxter
  • Purchasing: Stephanie Nunn
  • Fleet Management: 
  • Human Resources: John Furr
  • OMB: Heather Toner/Teresa DeCrescenzo
  • Fiscal Services: Jessica Bleser
  • Emergency Communications: Ben Noel
  • Emergency Management:  Ian Eppig

Public Services

  • Animal Services: Rachel Stever; Spencer Conover; Sarah Sukhram
  • Community Development: Hilary Bruno
  • Community Services:  Tracy Raisor
  • Cooperative Extension: Grace Reich; Elizabeth Uriquiola
  • DMO Tourism: Adam Thomas; Consuelo Sanchez; Kolby Gayson
  • Library Services: Katrina Rash; Hasina Akhter; Paula Wahl; Lisa Eby
  • Parks, Recreation & Natural Resources: Angela Fagan (Liaison); Rene Brown (Natural Res); Brian Taylor (Parks); Louise Anderson (Fiscal); Keith Wiley
  • Public Transportation: Kurt Scheible
  • Misdemeanor Probation: Tracy Toner

Development Services

  • Admin & Fiscal: Vicki LaVerde; Melisa Walguarnery
  • Economic Growth: David Engel
  • Building Construction Services: Anthony Mastracchio; Jeff Blaskvitch
  • Code Enforcement: John Spicuglia; Carlos Medina
  • Planning & Development: Jessica Kowal; Kim Hatfield; Denise Hernandez

Public Infrastructure

  • Admin & Support:
  • Engineering Services: Panos Kontses
  • Public Works:
  • Utilities Customer Service:
  • Utilities O&M: Kazim Hosein
  • Solid Waste:

Administrative/Legislative

  • Admin & Support: Tracy Wolf
  • Organizational Performance Management: Marc Bellas
  • Customer Service: Lisa Stinnett
  • Media Relations & Communications: Tambrey Laine
  • Training & Development: Ben Diel; Ty Richardson
  • Performance Development: Terry Henry
  • Fire/Rescue: Robert Chambers; Amy Schultz
  • Intergovernmental Affairs: Ralph Lair